Porovnanie: Betónová alebo plastová pivnica?

Aj vy stojíte pred rovnakou otázkou a nedokážete sa rozhodnúť? Alebo ste sa už rozhodli a chcete sa vo svojej voľbe utvrdiť? Tak či onak, ste na správnom mieste. Pozrieme sa na rozdiely medzi klasickou betónovou pivnicou a novinkou v podobe plastovej pivnice.

Podzemná voda

Na veľkej časti územia Slovenska je hladina podzemnej vody zvyčajne veľmi blízko povrchu. V lete táto hladina zvykne klesnúť. Na jeseň, v období zvýšených zrážok, však hladina podzemnej vody stúpa veľmi vysoko, často na úroveň povrchu. Rovnaká situácia nastáva na jar, keď sa topí sneh. Bude vaša pivnica odolná voči podzemnej vode?

Betónová pivnica

Betónová pivnica nemá jednodielnu konštrukciu. Skladá sa z viacerých samostatných prvkov, ktoré zostávajú “pohyblivé” aj po zložení. To neumožňuje úplne izolovať betónovú pivnicu od podzemnej vody. Po 1 - 2 rokoch tlak zeme posúva tieto prvky pivnice a narúša hydroizoláciu, čo vedie k prenikaniu podzemnej vody do suterénu. Opraviť prienik vody zvnútra pivnice je nemožná úloha.

Plastová pivnica

Pivnica Natural FRIDGE ® má celé telo vyrobené z plastu (bezpečný polyetylén) a navyše je vyrobená ako jeden prvok. Je vystužená oceľovým rámom, je úplne vzduchotesná a vodeodolná. Na hladine podzemnej vody v zásade nezáleží.

Vlhkosť a plesne na stenách pivnice

Betónová pivnica

Betón má poréznu, nerovnomernú štruktúru. V podstate to znamená, že steny betónovej pivnice ľahšie absorbujú vlhkosť z prostredia. Ideálne podmienky pre rast plesní a húb. Tých sa človek následne musí zbaviť za pomoci agresívnych chemických prostriedkov. Plesne a huby sú pre skladovanie potravín nebezpečné.

Plastová pivnica

Ako sme už spomínali vyššie, tak steny pivničiek Natural FRIDGE ® sú vyrobené z hladkého plastu, ktorý vôbec neabsorbuje vodu. Vďaka systému prirodzeného gravitačného vetrania sú aj zvnútra vždy suché. Neumožňujú vytvoriť podmienky pre vznik plesní.

Úložný priestor

Betónová pivnica

Aké police a regály nainštalovať do betónovej pivnice? Môžete kúpiť hotové kovové regály, ale pri vysokej vlhkosti v betónovej pivnici môžu začať hrdzavieť. Kúpa regálov do celej pivnice s dobrou ochranou proti korózii môže byť veľmi nákladná.

Plastová pivnica

Rám plastovej pivnice do záhrady je vyrobený z oceľového profilu pokrytého polymérovou farbou. Je vyrobený s veľkou bezpečnostnou rezervou a je odolný voči korózii. Preglejkové police sú pokryté až trojitou vrstvou ochrany, vďaka čomu vydržia slúžiť naozaj veľmi dlho.

Interiér a jeho zariadenie

Betónová pivnica

Vnútro betónovej pivnice je veľmi podobné nedokončenému domu. Vyžaduje tiež tmelenie, maľovanie stien, položenie podlahy. Je to drahá a časovo náročná práca.

Plastová pivnica

Záhradné pivnice z plastu sú kompletne zmontované a dokončené. Nevyžaduje sa v podstate žiadna práca navyše okrem rýchlej inštalácie do zeme. Súčasťou je štandardne podlaha, schodíky/rebrík, police aj regály. V cene už máte dokonca aj vetranie, LED osvetlenie a meteostanicu.

Cena a čas hovoria v prospech plastovej pivnice

Ak si zrátate výdavky na výstavbu, rekonštrukciu a dokončenie betónovej pivnice vyjde vám, že hotová plastová pivnica je oveľa lacnejším a rýchlejším riešením. Neustály boj s vlhkosťou a plesňou v betónovej pivnici vám navyše bude robiť často vrásky na čele.

Viac o plastových pivniciach

Presvedčili vás predošlé riadky o tom, že plastová pivnica bude vo vašom prípade lepšou voľbou? Zoznámte sa bližšie s novinkou, ktorú sme na slovenský trh priniesli.

01
02
03

Telo pivnice z plastu

Telo pivničky je vyrobené z polyetylénu, ktorý je vhodný pre styk s potravinami. Je vyrobené ako jeden celok, bez spojov a zvarov. Vďaka tomu je suterén tesný a hermeticky uzavretý. Môže mať až 10 metrov kubických a hrúbka steny sa pohybuje medzi 12 - 15 mm.

Rám pivnice z ocele

Záhradná pivnica z plastu je vo vnútri vystužený oceľovým rámom pokrytým polymérovou vrstvou. Poskytuje pivnici dodatočnú výstuž a je základom pre regály, ktoré obsahujú priestranné poličky.

03
04
05
06
07
08

Poličky sú súčasťou pivnice

2 až 4 rady širokých políc podľa modelu už v cene. Vaša budúca pivnička bude mať naozaj dostatok úložného priestoru. Police sú namontované na oceľovom ráme a pojmú veľké množstvo zaváranín. Sú vyrobené z drevenej preglejky, ktorá je pokrytá trojitou vrstvou ochrany.

Plne vybavený a priestranný interiér

Pivnička poskytuje vo vnútri dostatok priestoru. Nečudo, že niektorí naši klienti si z väčších modelov urobili malé súkromné vinárne so sedením. Podlahová plocha je až do 4,5 m2. To vám umožní skladovať veľa zeleniny vo vreciach priamo na podlahe. Ukladanie potravín na police je veľmi pohodlné. Široké dvere zaisťujú ľahký vstup, od vstupu vedú schodíky vybavené zábradlím. Schodíky sú samozrejme drážkované, aby sa zabránilo pošmyknutiu.

09
10
11
12
13

Nerušivý vonkajší dizajn

V prípade, že má plastová pivnica vchod z boku, tak po montáži vyzerá ako malý kopček. Pri vchode zhora zasa v trávniku ostane len malý poklop s otvorom. Pivnicu odporúčame pokryť zvinutou trávou a vysadiť okrasné rastliny. Z celkovej plochy záhrady vám “zoberie” len minimum miesta. Pre to je ideálnou voľbou aj pre tých, ktorí nechcú stratiť ani jeden meter štvorcový.

Pravidlá ochrany súkromia a cookies

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Akceptovať a zatvoriť Nastavenia